Allt om Förlaget

Författarna och illustratörerna står i centrum av vår verksamhet. Vi arbetar utgående från traditioner för att skapa nytt. Vi vill öka den litterära mångfalden. Vi är ett finlandssvenskt alternativ och vi arbetar globalt. Förlaget är grundat i oktober 2015.

 

Förlagets kontaktinformation:

Adress: Förlaget, Nylandsgatan 17 B 26, 00120 Helsingfors, Finland.

Företagsinfo: Förlaget M Oy Ab, FO-nummer 2712214-7

E-post: hej@forlaget.com

 

Presskit:

Ladda ner bilder på Förlagets team eller Förlagets logo & logotyp.

Bilder på Förlagets författare finns att ladda ner här.

 

Vill du sända oss ett manus?

Om du önskar sända oss ett manuskript, vänligen skriv ut det och sänd det till oss på adressen Förlaget, Nylandsgatan 17 B 26, 00120 Helsingfors. Skicka inte originalfiler till oss, då vi inte skickar manuset tillbaka till er. Manusförfrågningar kan riktas till manus@forlaget.com

 

OBS! Förlaget har manusstopp från och med den 10 februari 2018.

Vårt team

Fredrik Rahka

Verkställande direktör

Fredrik har arbetat med böcker i 15 år på Otava och WSOY och har ansvarat för försäljning, produktion och diverse projekt. 

Han läser vad han kan och löper när det blir tid.

Kontakta Fredrik
fredrik@forlaget.com
+358 40 8388 246

Tapani Ritamäki

Förläggare

Tapani har arbetat som förläggare och litterär chef på Söderströms sedan 1997 och därefter på Sets. Han har också ägnat sig åt översättande och artikelskrivande.

Intresserad av arkitektur.

Kontakta Tapani
tapani@forlaget.com
+358 40 1708 010

Sara Ehnholm Hielm

Förläggare

Sara har arbetat i 15 år som skönlitterär redaktör och barn- och ungdomsboksförläggare på Söderströms och Sets.

Hon skriver gärna filmkritik och kolumner. Allra helst läser hon.

Kontakta Sara
sara@forlaget.com
+358 40 1706 644

Alexander Kråkström

Försäljningschef

Alexander har 20 års erfarenhet av konceptutveckling, försäljning och marknadsföring och har tidigare arbetat bland annat med livsmedel, leksaker och spel.

På sin fritid läser han gärna både skönlitteratur och fakta då han inte står vid spisen eller rör sig ute i naturen med familj och hund."Kontakta Alexander
alexander@forlaget.com
+358 40 041 6875

Jonas Forth

Digitala tjänster

Jonas Forth har under mer än 15 års tid jobbat med innehåll och utvecklar Förlagets digitala tjänster, kommunikation och nätförsäljning.

Han leder också företaget All Things Commerce i Helsingfors och slukar böcker om formgivning.

Kontakta Jonas
jonas@forlaget.com
+358 50 5429 986

Andrea Svanbäck

Marknadsföringschef

Andrea har tidigare arbetat som journalist, bland annat på Hufvudstadsbladet, Yle och Filmjournalen.

Hon har studerat journalistik, filmproduktion och historia. I sin magisteravhandling granskade hon finlandssvenska kontaktannonser från olika delar av 1900-talet. Hon gillar böcker om kärlek och arbetsliv.

Kontakta Andrea
andrea@forlaget.com
+358 40 5278 910

Johanna Stenback

Producent

Johanna Stenback är en audiovisuell innehålls- och evenemangsproducent som brinner för nyskapande och kreativa idéer och höga ambitioner.

I nio år fungerade Johanna som producent för underhållnings- och livsstilsprogram på Svenska YLE. 2011 startade hon sitt eget produktionsbolag Jokowski på samma gång som hon involverade sig i familjeföretaget Tom Stenback som tillverkar elbaser för en internationell marknad.

Kontakta Johanna
johanna@forlaget.com
+358 40 5267 536

Josefin Öst

Försäljningsassistent

Josefin Öst

Kontakta Josefin
josefin@forlaget.com
+358 50 35 83 806

Hanna Ylöstalo

Redaktör

Hanna är litteraturvetare. Skriver litteraturkritik, prosa, och jobbar med tidskriften Kontur. Hon tycker om estradpoesi och att fota böckerna hon läser.

Kontakta Hanna
hanna@forlaget.com

Adrian Perera

Redaktör

Kontakta Adrian
adrian@forlaget.com

Amanda Mannström

Redaktör

Amanda har jobbat som journalist på Hufvudstadsbladet och med projekt vid Finlands Kulturinstitut. För tillfället studerar hon kommunikation på Helsingfors universitet.

Hon läser hellre manus än tentlitteratur. För tillfället föräldraledig.

Kontakta Amanda
amanda@forlaget.com
+358 40 5128 085