Vårt program på Bokmässan i Göteborg 2018

Förlaget deltar i år både i Göteborgs bokmässa samt i Scener & Samtal. Hela vårt massiva program hittar du här!

Besök oss i vår monter B08:01 för finfina böcker och erbjudanden! I år deltar följande av våra författare på mässan:

Maria Turtschaninoff: Breven från Maresi
Sara Ehnholm Hielm: Och hjärtat, det var mitt
Linda Bondestam: God natt på jorden
Tua Forsström: 
Anteckningar
Kaj Korkea-aho & Ted Forsström: 
ZOO! #2 Hjärtattack
Rafael Donner: 
Innan du försvinner 
Lars Sund: Där musiken började
Mia Franck: 
Bombträdgården
Heidi Hakala: 
Bara lite till
Hannele Mikaela Taivassalo & Catherine Anyango Grünewald:
 Scandorama
Lena Frölander-Ulf: 
Pappa, jag och havet
Elin Willows: 
Inlandet
Koko Hubara: 
Bruna Flickor
Déa Solin: 
En spellista för sömnlösa nätter
Claes Andersson: 
Det underjordiska utkikstornet
Astra: 
Denna framtid är vår

Hela det finländska programmet på mässan kan ni läsa här!

Hela programmet för Scener & Samtal hittar ni här!

TORSDAG 27.9

”Att vara ung och stolt över mitt språk – ett samtal om svenska och finska”

Rafael Donner, Ella Turta, Heidi Hakala
11.20
Globala torgets scen

Kärlek för unga

Kaj Korkea-aho och Ted Forsström
11.30
Finlandsarenan

Att förvalta ett kulturarv – Mumintrollen för nya läsare

Alex Haridi, Cecilia Heikkilä, Sophia Jansson, Eva Dahlin
11.30
Scen F4

Far och son

Rafael Donner
12.30
Finlandsarenan

Sociala mediers roll i ungdomsromanen

Ted Forsström, Kaj Korkea-aho, Johan Unenge
13.00
Seminarium, sal F4

”Att vara ung och stolt över mitt språk – ett samtal om svenska och finska”

Rafael Donner, Ella Turta, Heidi Hakala
13.30
Finlandsarenan

Platsen i Norrlands inland

Elin Willows
14.30
Se Människan-scenen

Mickes vilda

Michael Björklund
15.30
Finlandsarenan

Lena Frölander-Ulf till Göteborgs konstmuseum

Lena Frölander-Ulf
17.40
Biblioteks & berättarscenen

FREDAG 28.9

Det är inte du, det är prestationssamhället

Heidi Hakala, Rafael Donner
10.00
Finlandsarenan

Mumintrollen för nya läsare

Sophia Jansson, Filippa Widlund
10.00
Scenen för bildberättande

Goda pojkar och män

Kaj Korkea-aho och Ted Forsström, Rafael Donner, Maria Turtschaninoff
11.30
Finlandsarenan

Prestera eller dö

Heidi Hakala
13.00
Finlandsarenan

Min son – vem är du?

Ida Linde, Rafael Donner, Mats Almegård
Fredag 13.00
Seminarium, sal J1

Från kulturmän till kulturprofilen – metoo och litteraturen

Sara Ehnholm Hielm, Nina Nyman , Eva Frantz
13.30
Finlandsarenan

Om fantasy, tröst och goda gåvor

Maria Turtschaninoff
14.00
Finlandsarenan

Välkommen till NeoScandia

Hannele Mikaela Taivassalo, Catherine Anyango Grünewald
16.00
Finlandsarenan

Om fantasy, tröst och goda gåvor

Maria Turtschaninoff, Yukiko Duke
18.20
Biblioteks och berättarscenen

LÖRDAG 29.9

På andra sidan gränsen

Elise Karlsson, Hannele Mikaela Taivassalo, Catherine Anyango Grünewald, Johanna Koljonen
10.00
Seminarium, sal F2

Finlandssvenska sagor

Linda Bondestam och Lena Frölander-Ulf
10.30
Barnsalongen

Sorg – ett arbete?

Tua Forsström
10.30
Finlandsarenan

Hur tecknar man humor?

Kaj Korkea-aho och Ted Forsström
11.00
Seriescenen

Bruna flickor

Koko Hubara och Ebba Witt Brattström
12.00
Finlandsarenan

Nordiska bildvärldar

Áslaug Jónsdóttir, Alex Howes, Linda Bondestam, Johan Egerkrans
12.00
Seminarium, sal J1

Maria Turtschaninoff signerar i SF-bokhandelns butik i centrala Göteborg

12.00
Kungsgatan 19, Göteborg

Finland – den svenska poesins Schlaraffenland?

Fredrik Hertzberg, Anna-Möller Sibelius, Per Stam, Claes Andersson och Matilda Södergran, Jonas Ellerström
13.00
Seminarium, scen F2

Inlandet bortom storstaden

Elin Willows
14.00
Finlandsarenan

Rum för poesi: Claes Andersson

Passet mellan 14-15

Att fånga historisk tid

Ida Jessen, Marie Hermanson, Mia Franck, Kerstin Wixe
14.00
Seminarium, scen G4

När ett barn dör

Tua Forsström, Lena Sjöstrand
14.00
Se Människan-scenen

Bruna Flickor

Koko Hubara, Fanna Ndow Norrby
14.30
Cafe scenen, Världskulturmuseet

Årets barnboksskörd

Lena Frölander Ulf, Malin Klingenberg
Lördag 14.30
Finlandsarenan

När ett barn dör

Tua Forsström
15.15
Scener och samtal: Läsa lyssna-rummet på Världskulturmuseet

Att skriva liv och samtid

Sara Ehnholm Hielm, Claes Andersson
15.30
Finlandsarenan

Historiska romaner

Lars Sund, Mia Franck
16.00
Finlandsarenan

Rum för poesi: Tua Forsström

16.15

Fantasyn stiger in i litteraturens finrum

Sara Bergmark Elfgren, Maria Turschaninoff, Lotta Olsson
16.00
Seminarium, sal J1

SÖNDAG 30.9

Vad krävs för att bygga en feministisk framtid?

Johanna Palmström, Nina Nyman, Ebba Witt Brattström
10.00
Finlandsarenan

Romaner bortom storstaden

Elin Willows, Mirja Unges, Annina Rabe
10.30
Seminarium, sal F2

Ett samtal om livet och döden

Rafael Donner, Ingmar Skoog
10:30
Göteborgs universitets monter

Gäckande, outgrundliga inspiration

Karin Erlandsson, Malin Klingenberg, Maria Turtschaninoff
10.30
Finlandsarenan

God natt på jorden!

Linda Bondestam
10:30
Bildscenen

Att hitta hem och flytta bort

Lars Sund, Elin Willows
11.30
Finlandsarenan

Viska, så lyssnar jag

Tua Forsström, Heidi von Wright
12.00
Finlandsarenan

Brown girls

Koko Hubara, Fanna Ndow Norrby
12.00
Seminarium, scen F4

Svensk-finsk seriedystopi

Hannele Mikaela Taivassalo, Catherine Anyango Grünewald
13.00
Seriescenen

Maria Turtschaninoff signerar i SF-bokhandelns mässmonter

13.00

Farliga flickor

Ellen Strömberg, Déa Solin, Peppe Öhman
13.00
Finlandsarenan

Bombträdgården

Mia Franck, Janina Orlov
13.30
Finlandsarenan

Vi minns Stella Parland

Linda Bondestam, Sara Ehnholm Hielm, Janina Orlov
14.00
Finlandsarenan

Där musiken började

Lars Sund, Henrik Berggren
14.30
Finlandsarenan

Ödlor i mossen

Lena Frölander-Ulf och Linda Bondestam
15.00
Finlandsarenan

Får alla verkligen vara med?

Merete Mazzarella, Hannele Mikaela Taivassalo, Catherine Anyango-Grünewald.
15.15
Debattscenen

Spellista för sömnlösa nätter

Déa Solin, Peppe Öhman
15.30
Finlandsarenan

Comment

Kommentera